Černá a hnědá. Jak k sobě ladí?

04.03.2022

Pokud to ještě nevíte, tak vězte, že v ladění barev neexistuje "zakázané spojení". Citlivým přístupem se dá kombinovat téměř cokoliv. Efektní kombinace můžete tvořit kontrastními barvami, můžete se ale zároveň držet tón v tónu. 

Více o kombinovatelnosti barev a chromatickém kruhu barev se dočtete v tomto článku. Dnes se ale zaměříme na hnědou a černou. Hnědá barva nepatří do základního barevného spektra, vzniká smícháním červené a zelené barvy, které jsou kontrastní. Černou barvu můžeme chápat jako nejtmavší odstín bílé. Bílá barva pak vzniká smícháním červené, zelené a modré. Dle chromatického kruhu tak jde o barvy, které jsou téměř totožné. Lehce bychom tak mohli nabýt dojmu, že k sobě tyto barvy nepasují. 

Pojďme spolu tuhle myšlenku vyvrátit a na příkladech si citlivé ladění ukázat:

  • Pro začátek můžeme zkusit jednu z barev zvolit jako doplněk. K černému kabátu a černým botám zvolit hnědou kabelku a naopak.
  • Pokud se nebojíme větších ploch, pak lze zvolit k hnědé a černé jednu světlejší barvu, a tím vytvořit příjemný kontrast k barvám, které jsou samy o sobě tón v tónu.
  • Stejně to platí pro denim, se kterým prostě nikdy nemůžeme šlápnout vedle. K džínům volit dva svršky v černé a světlejší hnědé - top se sakem, mikina s kabátem - znamená, že je trendy outfit na světě.
  • Hrát si můžeme i s materiály. Troufněte si třeba na kůži, potažmo koženku, v kombinaci s bavlnou, nebo úpletem. Odlišný materiál opět předvede barvy ve skvělé souhře. 

Tak co říkáte, jdeme společně vymyslet neodolatelnou kombinaci hnědé a černé do šperku na míru podle Vašich představ? :)

S láskou k tvorbě,

Markéta