Barvy, které Vám lichotí!

12.06.2021

"Soustřeďte se na barvy, které Vám lichotí!" Obdobnou radu se dočtete v nejednom článku, který Vás má nasměrovat k Vašemu osobitému stylu. Pojem osobitý styl sama v souvislosti s mou tvorbou ráda skloňuji a používám natolik, že se stal názvem jedné z mých kolekcí. Jak si ale takový osobitý styl najít, jak se ve špercích cítít dobře? To je otázkou nejen typu šperku, ale i barev.

Barvy samy o sobě v člověku vzbuzují nějaké emoce. Některé nás dráždí, jiné povzbuzují k výkonu, v některých se cítíme příjemně uvolněně, jiných zas nepohodlně až podrážděně. Řešíme je v interiéru, ve kterém se chceme cítit dobře, stejně tak i v šatníku, který za nás promlouvá a vyjadřuje naši osobnost.

Co však dělat, když oblíbené šperky najdete v obchůdku v jiné barvě, jen ne v té Vaší oblíbené? Problém to není vůbec žádný, barvy spolu vyladíme podle Vašich představ! Přesně podle Vašeho stylu tak, abyste se v nich cítili skvěle. A pokud ještě přesně netušíte, jaké barvy Vám lichotí, můžete se nechat inspirovat výkladem chromatického kruhu, čínským učením Feng Shui, znamením zvěrokruhu (najdete níže již ve článku Síla lapačů snů), nebo třeba jen svým pocitem...

Kombinací barev se nemusíte bát. Jen je třeba se naučit je správně kombinovat. K tomu Vám může posloužit chromatický kruh, který vznikl již v 18. století. Barevné kolo přirozeně řadí barvy podle jejich vzniku. Střed kruhu tvoří základní barvy - žlutá, červená, modrá - které nelze namíchat z žádných jiných. Smícháním těchto primárních barev vznikají barvy sekundární, neboli doplňkové ležící v další řadě kruhu. Mícháním barev primárních a sekundárních pak vznikají barvy terciální. Barvy jsou v kruhu uspořádány zároveň podle sytosti. Ve středu kruhu jsou sytější odstíny, směrem vně pak světlejší.

Barvy ležící naproti sobě se nazývají komplementární a aplikované společně k sobě ladí. V sytější formě mohou působit příliš kontrastně, pokud však sáhneme po jejich tlumenějších tónech, mohou vytvořit efektní kombinace. Jestli však příliš nefandíte barvám, můžete se v kruhu orientovat na barvy analogické, to jsou barvy ležící při sobě. Například k hnědé barvě krásně ladí všechny tóny béžové až pískové, apod.

Chromatický kruh není jedinou cestou, jak hledat správné barvy, ve kterých se budeme cítit příjemně. Cestou k vytvoření harmonického šatníku, nebo i interiéru je i staré čínské učení Feng Shui. Toto 3500 let staré učení východní kultury Vám pomůže vytvořit správnou harmonii v interiéru. Vychází z pěti elementů - dřevo, oheň, země, kov a voda - které jsou spjaty s typickými barvami.

Dřevo náleží jaru a to je spojeno se svěží zelenou barvou luk a krásně modrou oblohou. Zelená symbolizuje růst, vitalitu a svěžest. Zelená tvoří v kombinaci se dřevem spojení s přírodou a přináší klid a rovnováhu.

Oheň patří k létu, typickými barvami jsou žlutá, oranžová a červená. Červená ztělesňuje sílu a enegii, přitahuje pozornost a vytváří pocit tepla. Evokuje vášeň, ale je potřeba ji používat s rozmyslem, některé může dráždit, druhým podporovat motivaci a sebedůvěru.

Země symbolizuje pozdní léto a spjata se žlutou, okrovou a hnědou. Žlutá stimuluje myšlenky a podporuje zvídavost, symbolizuje toleranci a trpělivost. Hnědá dodává pocit komfortu, relaxu a stability. Mezi světoznámými značkami je často k vidění, protože v lidech evokuuje právě pocit stability a bezpečí.

Kov náleží pozdnímu podzimu. Jeho barvami jsou bílá, šedá, bezbarvá a kovová. Bílá barva symbolizuje čistotu, víru a nevinnost. Šedá je barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Je to typická barva stínů vzniklá směsí temnoty a světla.

Vodě odpovídá zima a s ní je spjata tmavě modrá a černá. Modrá barva podporuje zvídavost a touhu po vědění, vyzačuje se důvěrou a bezpečím. Černá je barvou smutku, temnoty a mystiky. Přesto jde o barvu oblíbenou, která nám pomáhá neuzavírat se do sebe. Je opakem bílé, symbolizuje konečné rozhodnutí. Neprávem je často vnímána negativně.

Našli jste se v některé z barev, nebo dokonce v barevných kombinacích? Odpovídají oblíbené barvy Vašemu znamení, nebo spíš sázíte na příjemný pocit, který ve Vás evokuují? Pokud zjišťujete, že některá z barev převládá ve Vašem šatníku, máte jistě svůj osobitý styl daný, nebo jste alespoň na dobré cestě k němu. Může být dokonce Vaším pojícím prvkem, který je pro osobitý styl charakteristický.

S láskou k tvorbě

Markéta