Síla lapačů snů

15.07.2020

S lapačem snů se jistě každý v nějaké podobě někdy setkal, možná dokonce i slyšel o jeho původu. Jisté je, že se stal oblíbenou dekorací či ochranou našich domácností, a to v mnoha svých podobách. Znáte jeho skutečný původ a význam? A víte, který lapač by se přesně hodil k Vám? Pojďme se na to společně podívat.

Původ lapače snů

Lapače snů pochází z Ameriky od indiánského kmene, nejčastěji se uvádí kmen Siouxu. Tento tradiční indiánský talisman, někdy též nazývaný jako "posvátná obruč", používali domorodí Američané k ochraně spících lidí, hlavně dětí. od špatných snů a nočních můr. Lapač snů pověšený nad lůžkem má podle nich přitáhnout do svých sítí veškeré sny a myšlenky. Zachycené dobré sny následně sklouznou přes peří k spícímu, ale špatné sny jsou zachyceny v ochranné síti a spáleny ranním sluncem. 

Legendy o původu a historii lapačů snů se mírně liší podle kmene Indiánů. Pro některé domorodé Američany má lapač snů mnohem širší smysl. Jsou pro ně jakési totemy, představující pozitivní energii a pomáhající neutralizovat špatnou energii - ať už ve spánku nebo bdělém stavu.

Lapače snů z mé dílny při focení s vlkem. Photocredit @simonavelkoborskáphotography


Význam jeho jednotlivých částí

KAMÍNEK/KORÁLEK:

Kamínek nebo korálek uprostřed pavučiny znázorňuje vlastní lidské "já", které je v samotném středu kruhu nejlépe chráněno před negativní energií. Zároveň by měl vystihovat osobnost člověka, pro kterého je lapač určen. Měl by se mu líbit vzhledem, barvou, čímkoliv jiným, aby mu byl příjemný.

KRUH:

Symbol kruhu znázorňuje cyklus života. Dle většiny vysvětlení představuje svět/vesmír a chrání kamínek (vlastní lidské "já") před negativními vlivy. 

SÍŤ/PAVUČINA:

Výplet lapače snů dle legendy napodobuje pavoučí síť a je nejdůležitější součástí celého talismanu. Slouží k zachycení negativních a zlých snů, aby se nedostaly do hlavy spícího. Indiáni věří, že špatné síly se v síti zachytí, zabloudí a nenajdou cestu ke kamínku uprostřed. Zachycené zlé sny a špatnou energii zničí první paprsky slunce s přicházejícím novým dnem a ty už tak nikdy nenajdou cestu ke kamínku a lidskému nitru.

PEŘÍČKA:

Peříčka jsou přivázána ke kruhu života a pozitivní energie a dobré sny po nich sklouznou z pavučiny zpět do hlavy spícího.


Umístění lapače snů

Nejvhodnějším umístěním je ložnice či dětský pokojíček, kde chrání spícího a podporuje klidný spánek. Lze ho ale použít i jako dekorační a harmonizující doplněk v jakékoliv jiné místnosti.

Lapače snů chrání spícího a představují pozitivní energii. Přináší tak do našich domovů klid a dobrou náladu.

Ty správné vibrace mu mohou dát právě použité barvy. Barvy působí na naši psychiku, mají vliv na naši náladu a zdraví. Pro zklidnění v často obývané místnosti našeho domova tak můžeme zvolit lapač v ideální barvě podle našeho znamení.

Lapače snů z mé dílny v interiéru designérky @the.aesthetic.eye


Barvy a znamení zvěrokruhu

BÍLÁ:

Ryby a raky přitahuje bílá, stejně ji vyhledává vodnář. Pro zklidnění je vhodná pro střelce, pro slavnostní příležitosti ji volí lvi. Akcent bílé v kombinaci s jinými barvami mají oblíbené váhy, mezi oblíbenými barvami je i u střelců.

BÉŽOVÁ A HNĚDÁ:

Hnědá je vhodná pro uklidnění mysli býka. Odstíny béžové vyhovují blížencům. Zemitá barva jako je hnědé je spojována s pannami. Váhy si potrpí na béžovou. Odstíny hnědé pomáhají štírům najít pocit bezpečí, stejně to mají kozorozi.


ŽLUTÁ A ZLATÁ:

Jemně žlutá láká váhy, střelce povzbuzují odstíny žluté a zlaté. Ryby si libují ve žluté a berany také přitahuje. Lvi často volí takovéto oslňující barvy, pannám odstíny zlatavo-žluté dodávají energii.

RŮŽOVÁ:

Růžová barva uklidňuje berany. Tato barevná kombinace se nejlépe hodí pro váhy, nejvíce si potrpí na bílo-růžovou, oblíbenou volbou jsou i odstíny šedé. Ryby si libují v odstínech starorůžové, přitahuje je také šedá a bílá.

FIALOVÁ:

Tmavě fialovou barvu preferují kozorozi, je spojována i s vodnáři.

MODRÁ:

Světle modrou barvu mají v oblibě ryby. chladnějším odstínům modré dávají přednost i vodnáři. Modrá je oblíbená barva štírů, pro zklidnění jsou studenější odstíny modré vhodné i pro lvy a beran.

TYRKYSOVÁ:

Pro zklidnění jsou tóny modré a zelené vhodné pro lvy a střelce, oblíbily si je i vodnáři, ryby a štíři. smaragdově zelenou nepohrdnou ani kozorozi.

ŠEDÁ:

Váhy mají oblíbené odstíny šedé, patří mezi barvy znamení štírů. Pro zklidnění ji volí střelci, přitahuje také ryby. Kozorozi nepohrdnou stříbřitě šedou, chladné kovové odtíny celého spektra mají rádi i raci.

ČERNÁ:

Váhy mají oblíbené odstíny šedé s černou či bílou. Barvou štírů je černá, dobře se v ní cítí i vodnáři. Zárukou elegance jsou pro blížence.


Věřím, že Vám tento článek pomohl v rozšíření povědomí o těchto legendárních talismanech. A pokud byste chtěli do svého domova ten pravý kousek pozitivní energie na míru pro Vás, napište mi. Jistě spolu vymyslíme lapač snů přesně podle Vašich představ.

S láskou k tvoření

Markéta