SWAROVSKI versus PRECIOSA
Věděli jste, že historie sklářského průmyslu v Čechách sahá až do 14. století? A že věhlasného rakouského výrobce broušeného křišťálového skla společnosti SWAROVSKI zrodil Jiřetín pod Bukovou, obec poblíž Jablonce nad Nisou? Vydejte se spolu se mnou do historie sklářského průmyslu u nás.
Fotografie vlevo nabízí pohled na šité náušnice mé autorské kolekce STITCHED EARRINNGS osazené většími broušenými SWAROVSKI korálky, fotografie vpravo kožený náramek WEAVED BRACELET s menšími broušenými PRECIOSA korálky.
Ve výrobě malých skleněných korálků známých pod
názvem rokajl patří České republice významné místo mezi světovými
producenty. Značku PRECIOSA jste jistě někdy už slyšeli.
Společnost se sídlem v Jablonci vyrábějící nejen korálky, ale i
křišťálové lustry, dekorativní i technické sklo. Jistě budete znát i
pojem Jablonex, sklářský a bižuterní podnik z Jablonce, který svou
sklářskou historii po změně ve vedení společnosti již před více jak
deseti lety ukončil. Nicméně historie sklářského průmyslu v severních
Čechách sahá až do 14. století, největšího rozkvětu pak dosáhl během 18. století. A tak asi nikoho nepřekvapí, že české
korálky se dostaly třeba i mezi domorodé kmeny Afriky.
Ve
své tvorbě používám právě české broušené korálky a zmiňovaný drobný
rokajl, který se od neméně známeho japonského liší svým tvarem. Český je zakulacený,
kdežto japonský rokajl, známý hlavně pod značkami TOHO a MIYUKI, je
přesně sekaný. Svým dokonalým tvarem nabízí možnost vyrábět šperky s
geometrickou přesností.
Porovnat vzhled šperků vyrobených z
těchto dvou typů rokajlu můžete v galerii. První dva typy náramků z autorské kolekce WEAVED BRACELET jsem navrhla jako velmi jemnou decentní variantu náramků kolekce WRAP BRACELET. Ty tradičně vyrábím z kulatého českého rokajlu. Do elegantnější a jemnější verze tkaných náramků jsem sáhla po geometricky pravidelných japonských korálcích.
Japonské titěrné korálky můžete u mě znát i z oblíbené kolekce šitých náušnic STITCHED EARRINGS, které jsem doplnila o broušené korálky s vysokým leskem od světově známé rakouské značky SWAROVSKI. Náušnice se těší velké oblibě, proto mě ukončení výroby SWAROVSKI broušených korálků a komponent pro maloobchod od společnosti Swarovski příliš nepotěšilo. Nicméně ne na dlouho, protože náhradu za tyto krásné broušené korálky jsem našla mezi PRECIOSA broušenými korálky. Těžko byste našli rozdíl. Věhlasnému jménu Swarovski tak s noblesnou může Preciosa konkurovat. Není divu, že patří naše země stále mezi hlavní producenty těchto kouzelných lesklých pokladů.
Možná mnoho z vás dokonce překvapí fakt, že sám zakladatel společnosti SWAROVSKI Daniel Swarovski se narodil v roce 1862 v Jiřetíně pod Bukovou. Ten po vyučení uměleckým pasířem (umělecké kovářství) nastoupil na praxi do sklářské firmy v Albrechticích, odkud byl vyslán do Paříže a dále pak do Vídně, kde se od dalších mistrů naučil výrobě bižuterie. V roce 1892 si nechal patentovat brusičský stroj a v roce 1985 založil vlastní podnik na výrobu šperků a bižuterie.
Vlevo české broušené korálky PRECIOSA, vpravo v náramcích SWAROVSKI broušené korálky.
V úvodní galerii tohoto článku nabízím pohled na šité náušnice zdobené většími SWAROVSKI broušenými korálky a kožené tkané náramky zdobené českými menšími PRECIOSA. Oboje jsou v provedení kovového lesku. Na fotografii výše pak můžete porovnat tyto malé poklady v jejich průsvitném provedení. Tak co říkáte, vnímáme rozdíl, nebo bude přechod ze Swarovski na Preciosa plynulý?
Ve výrobě na ně budu postupně přecházet, v názvu změnu zaregistrujete. A pokud byste přece jen stáli přímo o SWAROVSKI variantu těchto korálků, neváhejte mě pro svůj šperk na míru kontaktovat. Zásoby ještě celkem bohaté mám :)
S vášní k tvorbě
Markéta