Jak vybrat vhodnou délku náhrdelníku?

14.11.2022

Vhodná délka náhrdelníku k výstřihu dokáže před odchodem z domu potrápit nejednu ženu. Hodit přes stojáček, nechat splývat s halenkou, zvolit kratší délku do výstřihu, obepnout raději krk chokerem... Délky náhrdelníků se mohou hodně lišit a nejedna zakázka mě přivedla i přímo k délce na míru. Však taky proč ne, beztak je nejdůležitější náš pocit v něm. Pokud si ale nejste jistá délkou vybraného náhrdelníku a ráda byste si přála vhodnou délku na míru, pak Vám možná s výběrem pomohou následující řádky.

Délka náhrdelníku dle výstřihu

  • Choker (36 - 40 cm) nejvíce lichotí modelům s odhalenými rameny a lodičkovému výstřihu, můžete ho volit ke koktejlkám bez ramínek nebo šatům s hlubokým výstřihem. Není vhodný, pokud Vám není příjemný obepnutý řetízek, pak raději sáhněte po delší variantě. 
  • Princezz (42 - 50 cm) dosahuje ke klíční kosti a je nejběžnější délkou řetízku, která se hodí naprosto ke všem modelů. Na náhrdelnících této délky dobře vyniknou přívěsky. Takové řetízky se pak hodí do V výstřihu, ve kterých dodají krku štíhlejší vzhled.
  • Prodlouženou verzí je délka 55 - 65 cm, která leží mezi klíční kostí a hrudí. Tato délka ideálně doplňuje business outfity. Perfektně se hodí k svrškům s límečky nebo třeba k rolákům. Navíc pokud jste vyšší postavy, nebo máte širší krk, rozhodně se po něm nebojte sáhnout a nahradit jím standardní délku.

  • Opera (70 - 90 cm) sahá na hrudník, případně několik cm pod něj. Náhrdelník, kterému v jeho zpracování sluší korálky a perly. Varianta hodící se především na večerní události. Opět skvěle doplní roláky a výstřihy ke krku. Díky jeho délce nabízí variabilitu v nošení. Je navíc možné ho obtočit kolem krku vícekrát, a získat tak dvojitý řetízek.

  • SAUTOIR [sotuár] (přibližně nad 115 cm) umí dokonale prodloužit linii postavy, nejdelší varianta mezi náhrelníky. Opět vyniká ve zpracování s perlami či korálky. Dlouhé korále se skvěle hodí k šatům bez výstřihu nebo opět k roláku.

Volba náhrdelníku podle postavy

Pro kratší krk volte klasickou délku náhrdelníku, nebojte se ovšem sáhnout po dlouhém. Rorzhodně se ale vyhněte chokerům, které by kratší krk ještě zvýraznily. Pokud máte větší poprsí, upřednostněte kratší náhrdelníky, které nebudou překážet. Obecně platí pravidlo, že pro štíhlejší ženy se doporučují řetízky o délce 42 - 45 cm , pro silnější ženy o délce 50 - 55 cm. Mužské řetízky mají obvykle délku 50 - 55 cm a dětské řetízky 36 - 40 cm. Ovšem vyjímkou je perlový dlouhý náhrdelník, který je naprostou klasikou a sluší každé ženě bez ohledu na postavu. Jeho předností je nepřeberné množství nošení. Můžete o nechat viset v plné délce, dvakrát obtočit kolem krku, nebo na něm vytvořit uzel. Jde o nadčasový a lichotivý kousek, který nestárne.

Pokud máte ráda různorodost, pořiďte si více různých velikostí a experimentujte a kombinujte.

Vstupte do světa náhrdelníků a nechte se inspirovat originály z mé dílny.

S láskou k tvorbě

Markéta