Jak pečovat o šperky?

11.04.2022

Určitě se shodneme na tom, že je třeba šperky nosit a vystavovat jejich krásu. Užívat si pocitu, který nám přináší. Byla by škoda si je šetřit na dně šperkovnice. Nicméně abyste si mohli užívat jejich krásu léta, je třeba se držet pár dobrých rad a tipů, jak se o šperky starat . 

Kdy šperky odkládat?

Základní zásadou, jak šperkům dopřát dlouho životnost, je vyvarování se situací, kdy je vysoká pravděpodobnost jejich poškození. Šperky je třeba nosit a užívat si je klidně každý den, jen s rozvahou, ať je zbytečně nevystavujeme většímu opotřebení.

  1. Vyvarujte se styku s chemikáliemi - čistícími prostředky pro domácnost. To je zásada, která si má jisté první místo. Hrozí, že by chemické prostředky mohly narušit strukturu šperku a změnit jeho barvu.
  2. Šperky sundavejte i při náročné manuální práci, kdy by mohlo dojít k mechanickému poškození šperku.
  3. Raději šperky odložte při sportu. Nejen, že by mohlo dojít k jejich mechanickému poškození, ale zároveň samotný pot jim ubírá na kráse. 
  4. Šperky chraňte před kosmetickými přípravky. Po použití parfému, nebo nanesení krému raději počkejte 10 minut, poté se šperky ozdobte.
  5. Před mastnotou nanesenou z denního nošení šperky chraňte pravidelným čištěním speciálními ubrousky. Nepoužívete vlhčené, ani papírové ubrousky, opět hrozí poškození šperku.
  6. Chraňte šperky před kontaktem s chlorovanou vodou, ale i slanou vodou. Například v ní zirkony budou trpět a černat.
  7. Vyvarujte se vystavování drahokamů náhlým změnám teplot. Vyšší teploty mohou způsobit nežádoucí změny zabarvení. 
  8. Jednou za čas šperky očistětě domácí lázní (Jak čistit stříbrné šperky viz. níže), nebo je svěřte do rukou profesionálů. 
  9. Šperky odkládejte i před spaním a ukládejte na bezpečné místo. Nejlépe zvlášť do vlastní "peřinky".

Jak šperky uchovávat?

Šperky by měly být uchovávány v pokojové teplotě, ideálně v suchu a ve tmě. Ideálně na jemné látce, která vystílá šperkovnici. Zároveň by každý poklad měl mít svůj prostor. Šperky by se neměly dotýkat. Pokud si šperky sundaváte na cestách, je vhodné si je uložit do jemného sáčku (organzového pytlíku apod.) a nevkládat je do pěněženky s mincemi. Při dlouhodobém uložení šperku je vhodné použít plastové uzaviratelné sáčky, které zamezí přístupu kyslíku a vlhkosti, a tím vzniku nežádoucí oxidace. K takovému účelu Vám dobře poslouží i kapsle silikagelu uložená ve šperkovnici.

Jak na domácí čištění šperků?

Je potřeba říct, že je důležité se vyvarovat použití jakýchkoliv prostředků, které nejsou přímo určené pro daný tip šperku. Každodenní péče by měla spočívat v odstraňování mastnoty a kosmetických přípravků, se kterými během každého dne přichází do styku a které se na šperku mohou hromadit. Dalším možným způsobem je použití měkkého kartáčku. Nejprve šperk nechte odmočit ve vodní lázni, poté ho kartáčkem jemně, ale důkladně vyčištěte, vysuště jemným hadříkem a nechte volně doschnout.

Pokud se doma rozhodnete přistoupit k chemickému čištění, vždy dbejte na koupi vhodného formy lázně pro daný tip šperku a současně se držte pokynů na obalu roztoku. Zvýšenou pozornost věnujte použití čističe na šperky s drahokami a perlami, které jsou na chemii citlivé a mohly by použitím prostředku trpět.

Jaké jsou rozdíly v čištění šperků dle materiálů?

U zlata je potřeba vyhnout sechloru, který mění jeho barvu. Pro obnovení lesku je vhodné šperky jednou za čas přeleštit bavlněným hadříkem, či speciální utěrkou na čištění šperků. Pro důkladnější čištění je vhodné sáhnout po čistícím roztoku určeném pro čištění zlata, nebo je odnést do klenotnictví, kde provádí i účinné čištění ultrazvukem.

Stříbrné šperky je dobré uchovávat každý zvlášť a zamezit přístupu kyslíku a vlhkosti. Obzvlášť stříbrné šperky jsou náchylné na zčernání. Pro čištění každý den používejte čistící ubrousky. Jednou začas je ponořte do čistící lázně vhodné pro stříbrné šperky. Nenechávejte je ale v roztoku příliš dlouho a držte se dalších pokynů na obalu. Stříbro by mohlo ztrácet svůj lesk.

Paradoxem je, že perlové šperky mají rády kontakt s pokožkou. Mastnota na rozdíl od zlatých a stříbrných šperků perly leští. Nejhorší, co perle můžeme způsobit, je její vysušení. Mohl by se jejich povrch narušit, perla by tak ztratila svůj lesk. Nikdy nevystavujte perly vysokým teplotám, mohly by se Vám rozpadnout doslova na prach. Vyvarujte se i kontaktu s kovovými předměty. Perly jsou měkké, proto je opečovávejte jako v bavlnce. Čas od času zároveň zkontrolujte upevnění perel na kovovém lůžku, na kterém jsou přilepeny.

U drahokamů opět platí vvarování se vysokým teplotám. Zároveň stejně jako u perel kontrolujte usazení drahokamů ve šperku. Opět můžete čistit hadříkem či jemným kartáčkem a teplou vodou. Pozor, vyvarujte se styku s prachovýi částicemi, které by mohly povrch při leštění narušit a drahokami by tak ztratily svůj lesk.

Pokud Vám byly tipy a rady přínosné, budu ráda, když se za nou zastavíte na sociálnch sítích a dáte mi vědět, jak se o šperky staráte. A jestli nechcete přijít o další novinky a tipy ze světa šperků a módy, přihlaste se k odběru Newsletteru. Budete tak mít jistotu, že už Vám nic ve světě Maya.art neunikne!

S vášní pro tvorbu

Markéta